Ako začať s florbalom

Každý človek určite rád relaxuje a dopraje si oddych, či už je to pri televízii, v prírode s rodinou, pri pive s priateľmi alebo pri jeho obľúbenom športe. Či už ako divák, hobby hráč alebo dokonca profesionálny hráč, pre ktorého dobrého hráča je jeho práca zároveň aj hobby.

V minulosti sa pozornosť upriamovala hlavne na hokej, futbal, no za posledné roky sa čím viac divákov zaujíma aj o iné, nie až tak populárne športy v našich končinách. Spomeňme napríklad cyklistiku, ktorá síce mala pred niekoľkými rokmi mala svojich fanúšikov, no určite môžeme brať ohľad aj na fakt, akým bol ,,boom,, v podaní Petra Sagana a jeho úspechov.

Týmto by sme chceli nadviazať na skutočnosť, že ani florbal nebol pred cca 10 rokmi na Slovensku obľúbený. Mať plnú halu na zápase, ktorý ste hrali sa zdalo priam nepredstaviteľné, i keď šlo o najvyššiu súťaž – slovenskú extraligu. Podobne, ako je to v prípade takej cyklistiky, sa karta pomaly ale určite obracia, naši muži sa pomaly šplhajú na rebríčkoch na MS, extraligoví hráči po jednom odchádzajú do najvyšších škandinávskych súťaží a hlavne pribúda čoraz viac nádejných mladých talentov, ktorí sa chcú stať profesionálmi, no rovnakým tempom pribúda i mnoho rekračných hráčov, ktorí si tvoria svoje vlastné mini-ligy a v mestských telocvičniach si každých pár dní chodia, či už zatrénovať alebo zahrať proti sebe.

Ako by mal vlastne teda vyzerať štart každého, či už profesionálneho alebo hobby hráča? Čo vlastne potrebuje taký hráč? Samozrejme okrem chuti a vášne a netreba zabúdať ani na spoluhráčov.

V prvom rade, by si mal človek určiť aký typ hráča chce byť – podobne ako v hokeji je štruktúra tímu rovnaká. Každý tím potrebuje ako brankára (ktorý na rozdiel od vyššie uvedeného športu nepotrebuje  hokejku), obrancov a poriadnych strelcov.

Každý z týchto hráčov by mal mať poriadnu výbavu, ktorá sa môže pohybovať v prípade rekreačných hráčov v desiatkach eur až po stovky eur v prípade profesionálnych hráčov.

U brankárov by nemala chýbať v prvom rade kvalitná obuv, chrániče, maska prípadne rukavice a dres. V prípade rukavíc je to len na Vás, či ste typ hráča, ktorý vydrží bolesť na úkor väčšej citlivosti a obratnosti v rukách alebo riskovať zranenie nebudete a florbalové rukavice si jednoducho za každých okolností nasadíte. Toto je vyslovene na brankárovi, žiadne pravidlá to (zatiaľ) neupravujú. Nesmieme zabúdať na poriadnu halovú obuv, ale v prípade brankára, ktorý sa nepohybuje po ihrisku je táto vec menej dôležitá, ako v prípade ostatných hráčov, takže ak ste rekreačný brankár, bude Vám stačiť klasická halová obuv, ktorú možno i máte doma.

Ak ste hráč, ktorého úlohou je neustále meniť polohu na ihrisku, základ tvorí skutočne kvalitná florbalová obuv. I v prípade hobby hráčov na poriadnej obuvi netreba šetriť, aby ste predišli prípadným zraneniam, ktoré i napriek tomu, že florbal je pokladaný za menej kontaktný šport, sú relatívne časté. Ďalšia vec, ktorá je nevyhnutná je samozrejme poriadna florbalová hokejka. Tú si môžete zadovážiť už od cca 30 € až na úrovne cez 100€. Tuto platí, nie je vždy je všetko zlato čo sa blyští. I hobby hráč si môže zadovážiť poriadnu hokejku ktorú mu vydrží a splní svoj účel už pri strope cca 60€. Samozrejme už je potom na Vás , či budete uprednostňovať dizajn alebo cenu. Každý hráč by mal mať po čase dres/rozlišovák a samozrejme pohodlné trenky.

Ďalšie veci, ktoré si môže florbalový hráč zadovážiť už nie sú takou samozrejmosťou. Od ochranných okuliarov (ktoré sú odporúčané, ale opäť žiadne pravidlá túto povinnosť neupravujú) až po toolbagy a stickbagy na hokejky, v ktorom si výstroj môžete pohodlne po každom zápase a tréningu odniesť domov, prípadne mať vždy v zásobe náhradné gripy alebo inak povedané florbalové omotávky  a taktiež po zlomení náhradnú čepel na výmenu.