Ako si vybrať správnu značku

V minulom článku, ste si mohli prečítať naše všeobecné rady, ako začať resp. čo si ako prvé zadovážiť v prípade, že sa rozhodnete venovať sa tomuto krásnemu mladému športu.

V tom dnešnom článku by sme Vám, ale chceli priblížiť jednotlivé florbalové značky – náš subjektívny i objektívny pohľad nato, ktorá značka stavia na aký parameter – tj. či je to prívetivá cena, dizajn alebo funkčnosť, ale taktiež o zopár zaujímavostí zo začiatkov týchto značiek.

Poďme si teda tieto svetové (ale i slovenské a české) značky zhrnúť i keď väčšina z nich má pôvod v Škandinávii.

Salming

Ide o Švédsku značku, po ktorej je dokonca pomenovaná slovenská extraliga. Názov má podľa legendy svetového hokeja (keďže sa venuje, ako mnoho značiek i iným športom) Borje Salminga. Salming je skôr značka typu high-end a teda pre začiatočníkov ide pomerne o cenovo jednu z najnáročnejších položiek.Pre zaujímavosť, bol to práve Salming , ktorý stál sa zrodom špeciálnej florbalovej halovej obuvi.

Unihoc

Rovnako ako vyššie spomínaný Salming pochádza zo Švédska a je zrejme najstaršou florbalovou značkou u nás predávanou. Na trhu je od roku 1972 a ide o kvalitnejší sortiment a cenovo je natom táto značka skôr priemerne.

Zone

Opäť a zasa (kto by to bol povedal) Švédska značka. V Škandinávii ale i v našich končinách jedna z najobľúbenejších značiek – hlavne medzi imidžovo zameranými a mladšími hráčmi. Zone ponúka kvalitovo možno povedať priemerné výrobky, no dizajn ich florbalových hokejok a príslušenstva je skutočne niečo, čo na nich každý správny florbalista jednoducho musí obdivovať. Moderné a farebne výstredné prvky, ktoré ocení každý hráč, ktorý si žiada pozornosť.

Exel

Ide o najstaršiu značku nakoľko funguje už niekoľko desiatok rokov, no výrobou florbalového vybavenia sa začala táto značka zaoberať až v deväťdesiatych rokoch. Pôvodne sa zaoberala výrobou ( a to určite väčšina čitateľov netuší a ani by nikdy neuhádla ) rozbušiek.

Fatpipe

Je to značka, ktorá pochádza z Fínska, dizajnovo síce veľmi nevyniká, no čepele a zároveň spracovanie, experimentálne materiály, to všetko predstavuje tento predajca, ktorý v našich končinách príliš obľúbený nie je, no v Škandinávii sa teší veľkej popularite. Len pre zaujímavosť, práve táto značka prišla ako prvá s hokejkou, ktorá bola vyrobená so 100% karbónu.

Oxdog/Wooloc

Obe značky patria pod jedného predajcu a prišli na trh len pred niekoľkými rokmi. Za tento čas si ale stihli získať skutočne dostatočne veľa hráčov, nakoľko v prípade Oxdogu ide o dobre vyvážený pomer ceny a kvality. Wooloc je určený skôr pre školy a rôzne centrá voľného času, kde sa s florbalom len začína, nakoľko ide o cenovo aj kvalitovo nízko položenú značku.

Jadberg

Predstaviteľ českej vetvy značiek. Jadberg je značka, ktorá vyniká nie len skvelým designom, ale i rôznymi druhmi technólogií, ktoré mnoho brankárov, nakoľko je táto značka určená predovšetkým im, ocení. Ide o rodinnú firmu, ktorej tradícia siaha do roku 1994.

MPS

Nikto by možno nebol povedal, že predstaviteľov medzi svetovými výrobcami máme i z našeho malého Slovenska. MPS je Púchovská firma, ktorá sa špecializuje na modely, ktoré možno nevynikajú dizajnom, no sú veľmi príjemným prekvapením vzhľadom na pomer cena/ výkon a preto sú často určené do škôl súčasťou školských setov, keďže sa predávajú aj v certifikovaných verziách od IFF.

Tenaci

Pred pár rokmi vznikla táto značka v Švédsku a pomaly, ale určite sa po svete rozširuje. V ponuke má síce len pár produktov, no hlavne je typická kvalitnými ale zato cenovo pravdepodobne najdostupnejšími omotávkami (gripmi), ktoré je možné si v prípade väčšieho množstva kusov dať i nastylovať ako vlastnú značku.

Myfloorball

Tento výrobca sa špecializuje hlavne na výrobu tréningových pomôcok, ktoré by nemali chýbať vo výbave žiadneho klubu alebo školy. Dané pomôcky pomáhajú pri zlepšovaní streľby – hlavne v ovládaní hráča loptičky a koordinácii na ihrisku.